Héro a Leandros

Základní informace

přebal knihy Héro a Leandros
Autor:
Músáios
Redaktor:
Eva Šimůnková
Překlad:
Julie Nováková
Edice:
Antická knihovna
Kategorie:
historie, vzdělání
Jazyk:
čeština
Vydání:
druhé, opravené
Rok vydání:
1974
Originál:
Z řeckého originálu
ISBN:
25-028-74
EAN:
<n/a>
Nakladatel:
Svoboda
Počet stran:
80
Formát:
115 × 205 mm
Hmotnost:
100 g
Vazba:
brožovaná, V2
Stav:
v prodeji

Blíže o knize

ANTIKVARIÁT
Odřený přebal, ale jinak v dobrém stavu.

Antická knihovna – Prémiové svazky

Héro a Leandros, Z myšlenek Theognidových, Verše na rozloučenou

Slavná dvojice Héro a Leandros, starověký Romeo a Julie, je výtvorem lidové fantazie, která opředla pověstí o jejich tragické lásce osamělou věž na břehu Helléspontu. Námět se stal populárním, putoval písemnictvím starověkým i novověkým.

Ač se autorova učenost prozrazuje průběžně v celé skladbičce bohatými reminiscencemi z celého předcházejícího vývoje řecké literatury básnické i prozaické – od Homéra přes Platóna až po křesťanského epika Nonna – nepřestala tato „poslední růže ve vadnoucí zahradě řecké poezie“ okouzlovat evropské čtenáře po půldruha tisíciletí; i lord Byron přeplaval r. 1810 úžinu mezi Séstem a Abýdem, aby si ověřil možnost Leandrových návštěv u Héró.

K půvabné Músáiově baladě o lásce je ještě připojen výbor Z myšlenek Theognidových a výbor z náhrobních kamenů Verše na rozloučenou.

Theognis žil v polovině 6. stol. př. n. l. v Megarách. Pod jeho jménem se zachovala sbírka krátkých elegií, která byla později rozšířena podobnými verši jiných básníků. Pro etický obsah byly Theognidovy verše vysoko ceněny.

Verše na rozloučenou jsou skutečné i fiktivní náhrobní nápisy. Mají v sobě mnoho krásy a tklivé poezie.


Cena

Doporučená cena:
<n/a> Kč
Naše cena:
80 Kč
Doprava:
od 0 Kč (dle podmínek)
Balné:
0 KčDalší knihy z edice Antická knihovna

přebal knihy Aeneis přebal knihy Amfitryon a jiné komedie přebal knihy Antické válečné umění přebal knihy Apologie aneb Vlastní obhajoba proti nařčení z čarodějnictví přebal knihy Argonautica přebal knihy Athénská ústava přebal knihy Cesta po Řecku I přebal knihy Cesta po Řecku II přebal knihy Člověk a příroda přebal knihy Další listy Luciliovi přebal knihy Dějiny přebal knihy Dějiny I (Polybios) přebal knihy Dějiny II (Polybios) přebal knihy Dějiny II-III přebal knihy Dějiny III (Polybios) přebal knihy Dějiny IV přebal knihy Dějiny IV (Polybios) přebal knihy Dějiny římské říše za soumraku antiky přebal knihy Dějiny V přebal knihy Dějiny VI přebal knihy Dějiny VII přebal knihy Deset knih o architektuře přebal knihy Dobrodružství lásky: Řecký román I. přebal knihy Dopisy přebal knihy Dvojí pohled na římské dějiny přebal knihy Farsalské pole přebal knihy Héraklés a jiné tragédie přebal knihy Hippolytos a jiné tragédie přebal knihy Homérští hrdinové ve vzpomínkách věků přebal knihy Hovory k sobě přebal knihy Kapitoly o přírodě přebal knihy Komedie pro všední den přebal knihy Krize římské republiky přebal knihy Letopisy přebal knihy Listy hetér přebal knihy Listy přátelům I přebal knihy Myšlenky přebal knihy Na veselé struně přebal knihy Nejstarší řecká lyrika přebal knihy O bozích a lidech přebal knihy O dobrodiních přebal knihy O duševním klidu přebal knihy O historii přebal knihy O Kýrově vychování přebal knihy O lásce a milování přebal knihy O lásce a přátelství přebal knihy O lásce, přátelství a štěstí přebal knihy O politické činnosti přebal knihy O povinnostech přebal knihy O přírodě přebal knihy O starobylosti Židů / Můj život přebal knihy Obrázky z řeckého života přebal knihy Pěvci lásky přebal knihy Písně pastvin a lesů přebal knihy Poetika přebal knihy Portréty světovládců I přebal knihy Portréty světovládců II přebal knihy Proměny přebal knihy Rukojeť / Rozpravy přebal knihy Řecké dějiny přebal knihy Řeči na sněmu přebal knihy Řečtí atomisté přebal knihy Řím po Marku Aureliovi přebal knihy Satirikon přebal knihy Satiry přebal knihy Snář přebal knihy Stručné dějiny Říma přebal knihy Svět ezopských bajek přebal knihy Synové slávy – oběti iluzí přebal knihy Šlehy a úsměvy přebal knihy Tažení Alexandra Velikého přebal knihy Tragédie přebal knihy Trójanky a jiné tragédie přebal knihy Tuskulské hovory přebal knihy Únos Proserpiny přebal knihy Ústava přebal knihy Válečné paměti přebal knihy Válka židovská I přebal knihy Válka židovská II přebal knihy Verše o víně přebal knihy Verše z vyhnanství přebal knihy Výbor z listů Luciliovi přebal knihy Vzpomínky na Sókrata přebal knihy Z dějin císařského Říma přebal knihy Zlatý osel přebal knihy Zrod římského impéria přebal knihy Životopisy dvanácti císařů přebal knihy Životopisy slavných Řeků a Římanů I přebal knihy Životopisy slavných Řeků a Římanů II