Turistika – turistický katechismus

Základní informace

přebal knihy Turistika – turistický katechismus
Autor:
Jiří Guth-Jarkovský
Redaktor:
Alena Koutná
Obrazový doprovod:
archiv Pavla Scheuflera, archiv Vladislava Dudáka
Edice:
(mimo edice)
Kategorie:
populárně naučná literatura
Jazyk:
čeština
Vydání:
v Basetu první
Rok vydání:
2003
ISBN:
80-86223-99-X
EAN:
9788086223995
Nakladatel:
Baset
Počet stran:
192
Formát:
145 × 215 mm
Hmotnost:
400 g
Papír:
90 g, volumen)
Vazba:
pevná, V8
Stav:
v prodeji

Blíže o knize

Výpověď doby konce 19. a začátku 20. století, zásah 1. světové války do života běžného člověka, vznik české turistiky, základní pravidla chování na cestách – to vše obsahuje dílo Turistika Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, průkopníka české turistiky, předsedy Klubu českých turistů a čelného přestavitele mezinárodního i českého olympijského hnutí.

Současného čtenáře překvapí nadčasovost některých autorových úvah a bystrý úsudek: „Jisto je, že kytičky do oken a květiny na balkony a kandelábry atd. jsou teprve puntík veškeré úpravy a patří také na konec, jako na př. státní právo. Tj.: nejdříve všude čistota, od místnosti nejposlednějších, a pak teprve květiny. Nechtěj míti salon ten, kdo nemáš pořádné a čisté kuchyně, pokoje obývacího a ložnice…“.
Úsměv naopak vykouzlí některé rady, poučení, či doporučení, kterými by se měl turista na svých cestách doma i v daleké cizině řídit: „Podrob se mravům každé země, jež neshledávej ani divnými, ani směšnými nebo divokými, vyjma mravy Kanibalů…“

Turistika má podle autora vychovávat člověka ke vztahu k přírodě, vést k touze po poznávání a sebevzdělávání, k prohlubování tělesné zdatnosti, vlastenectví a radosti ze svobody, kterou turistika nabízí, protože, jak píše autor: „Se smutnou tváří na výlety nechoď“.


Cena

Doporučená cena:
225 Kč
Naše cena:
150 Kč
Doprava:
od 0 Kč (dle podmínek)
Balné:
0 Kč