Almanach českých šlechtických rodů 2024

Základní informace

přebal knihy Almanach českých šlechtických rodů 2024
Autor:
kolektiv
Ilustrace:
Antonín Javora, Jan Oulík, Miloslav Sýkora
Edice:
(mimo edice)
Kategorie:
NOVINKY, historie, literatura faktu, naučná literatura
Jazyk:
čeština
Vydání:
první
Rok vydání:
2023
ISBN:
978-80-85955-53-8
EAN:
9788085955538
Nakladatel:
Martin
Počet stran:
416
Formát:
125 × 165 mm
Hmotnost:
400 g
Papír:
90BO
Vazba:
pevná, V8
Stav:
v prodeji

Blíže o knize

Dostává se vám do rukou nejnovější vydání almanachu české šlechty. V průběhu posledních let jsem se s mnoha zástupci rodů, jejichž jména jsou v této knize uvedena, osobně setkal při natáčení dokumentárního seriálu Modrá krev. Při natáčení série, která představuje českou historickou šlechtu a její potomky, jsem měl příležitost navštívit sídla mých více či méně vzdálených příbuzných a přátel. Vyprávěli jsme si o současnosti a ve vzpomínkách jsme se vraceli do minulost. A při té příležitosti jsme velmi často kvůli osvěžení paměti a potvrzení vzájemných vztahů a příbuzenských vazeb vzali do rukou předchozí vydání almanachů.

Šlechtické tituly byly v roce 1918 zákonem zrušeny a novelizací po roce 1920 byly za jejich užívání dokonce zavedeny sankce. Určité společenské kontakty se postupem času pod vlivem minulého politického režimu na čtyři desítky let přerušily. Dvě generace potomků ztratily část povědomí o příbuzenských vazbách a genealogii. K nápravě vědomostí o rodových souvislostech jim může napomoci právě tato aktualizovaná verze almanachu. Tuto publikaci vnímám tedy nejen jako ryzí historické zobrazení rodů, ale také jako průvodce skrze osobní a příbuzenské vztahy.

Existují pamětníci, kteří zástupce starých českých rodů a jejich potomky dodnes vnímají s respektem a úctou a jejich vztah ani politické režimy nijak neovlivnily. Pohled na šlechtu se za posledních třicet let hodně změnil a zcela přirozeně se změnilo i její současné společenské zařazení.

Po restituci jsme se jako potomci šlechty opět stali majiteli větších či menších hospodářských celků s plnou odpovědností za jejich správu a obnovu. A tak vzrostl zájem o návštěvu šlechtických sídel a památek i zájem o historii a aristokracii. Česká historická šlechta ovlivnila politiku a dějiny našeho státu, měla vliv na vzdělanost, podporovala umění i vědu. Jako odkaz zachovala řadu krásných památek, uměleckých děl i pamětihodností ukrytých v zámeckých knihovnách, do kterých se bezpochyby zařadí i toto nové vydání almanachu. Věřím, že poslouží nejen pro odborná historická bádání, ale že potěší a pomůže v orientaci i všem ostatním, kteří se ve volném čase věnují ušlechtilým zájmům a historii.

František Kinský


Cena

Doporučená cena:
430 Kč
Naše cena:
366 Kč
Doprava:
od 0 Kč (dle podmínek)
Balné:
0 Kč

Ukázky z knihy nejsou zatím k dispozici…