Lucius Apuleius Platonicus

O autorovi

Lucius Apuleius Platonicus (asi 125-180), známý obvykle jen jako Apuleius, byl latinsky hovořícím a píšícím řečníkem a platónským filosofem.

Narodil se v africké Madauře (Mdauruš v Alžírsku), čtvrtém největším africkém městě své doby. Svůj původ sám definoval jako „polonumiďan a pologaetul“. Na svůj africký původ byl hrdý. V Madauře a v Kartágu vystudoval řečnictví a gramatiku, odešel pokračovat ve svých studiích do Atén, kde se věnoval především platónské filosofii. Poté cestoval po Malé Asii a navštívil i Řím, nakonec se vrátil do Afriky, kde bydlel v Oeji. Věnoval se filosofii, řečnictví, vědě a různým oborům, neboť široké vzdělání a rozhled byl pro řečnickou praxi nutný. Z jeho výzkumů a prací se např. dodnes dochovala terminologie vejcorodí a  živorodí.

Přibližně ve svých 33 letech byl Apuleius obviněn svým nevlastním synem z magie a čarodějnictví. Tento zločin se v antickém Římě trestal smrtí, takže to pro Apuleia znamenalo vážnou hrozbu. Před soudem se však uhájil a jeho tehdy pronesená řeč se nám dochovala.

Doporučujeme:

Z našich knih

Autor