Tatry – příroda

Základní informace

přebal knihy Tatry – příroda
Autor:
kolektiv
Redaktor:
Barbara Chovancová, Alena Koutná, Zbigniew Ładygin, Josef Šmatlák
Obrazový doprovod:
kolektiv (cca 2000 barevných fotografií, řada tabulek a grafů.)
Překlad:
kolektiv
Edice:
Krajina a lidé
Kategorie:
encyklopedie, populárně naučná literatura
Jazyk:
čeština
Vydání:
první
Rok vydání:
2010
Originál:
Tatry – príroda
ISBN:
978-80-7340-114-6
EAN:
9788073401146
Nakladatel:
Baset
Počet stran:
648
Formát:
225 × 315 mm
Hmotnost:
4000 g
Papír:
135 g, křída mat
Vazba:
pevná, V8
Stav:
v prodeji

Blíže o knize

České vydání.

Vlastivědná encyklopedie Tatry – příroda získala:

 • 1. místo Cena poroty za encyklopedické dílo (JTP – Slovník roku, 2011)
 • 2. místo Hlavní cena SLOVNÍK ROKU (JTP – Slovník roku, 2011)

 • Tatry jsou bezesporu nejpopulárnějším pohořím na Slovensku, zpívá se o nich i v národní hymně. Říká se o nich, že jsou to miniaturní Alpy – na relativně malé ploše necelých 800 km2 se totiž nachází téměř veškeré přírodní bohatství jako v mnohem rozlehlejších Alpách. Tatry jsou nejvyšším pohořím záalpské Evropy a nejvyšším v celém oblouku Karpat do nichž patří. Jsou krajinou vysokých skalních štítů, hlubokých dolin, krásných jezer, svérázné horské vegetace a domovem mnoha živočišných druhů, z nichž některé se už jinde v Evropě nevyskytují. Jejich unikátní přírodní hodnoty umocňuje bohatá a originální kultura lidí, usazených v průběhu staletí okolo nich v regionech Oravy, Liptova, Spiše a polského Podhalí.

  Nejedna země se může pyšnit bohatstvím přírodních klenotů národních parků – hor a velehor, o hodně rozsáhlejších a vyšších než tyto slovensko-polské „nejmenší velehory světa“. Zřídka však najdete pohoří, které takovým způsobem a do takové míry srostlo s duchovními dějinami území a lidu při jeho úpatí natolik, že se stalo součástí jejich národní identity a oficiální i neoficiální symboliky.

  Tatry se buditelům přímo nabízely jako mocné inspirační zřídlo. Jejich smělé kontury, vybíhající z okolních pahorkatin Liptova a Spiše, vzletné linie Kriváně, Lomnického štítu a dalších horských velikánů, orámované vějiřem mlh a dramatickými obrysy mraků, bezprostředně oslovují duši vnímavého pozorovatele a uvolňují proud živých emocí. Majestátní tatranské vrcholky se staly ztělesněním neochvějnosti, stálosti, svobody.

  Dvoudílná vlastivědná encyklopedie Tater soustředí jako vůbec první publikace svého druhu maximum informací o celém území Tater, tzn. Tater Západních, Východních (tj. Vysokých a Belianských) a polských, o jeho přírodě, dějinách a kultuře.

  První díl je zaměřen na přírodu, podává množství nejnovějších a kompaktních informací. Na jeho přípravě se podíleli renomovaní odborníci ze slovenské i polské strany.

  Vlastivědná encyklopedie Tatry – příroda vychází i ve slovenské verzi

  Další informace: ObsahSponzořiMediální partneřiSpolupráceRecenze

  Cena

  Doporučená cena:
  1550 Kč
  Naše cena:
  1300 Kč
  Poštovné:
  zdarma
  Balné:
  0 Kč  Další knihy z edice Krajina a lidé

  přebal knihy Český les – příroda, historie, život přebal knihy Krkonoše – příroda, historie, život přebal knihy Novohradské hory a Novohradské podhůří – příroda, historie, život přebal knihy Plzeňsko – příroda, historie, život přebal knihy Šumava – příroda, historie, život přebal knihy Tatry – príroda